ظروف یکبار مصرف گیاهی

ظروف یکبار مصرف گیاهی
   پلیمرهای گیاهی دارای کاربردهای متنوعی در تولید ظروف یکبار مصرف در صنایع مواد غذایی، تولید گلبرگهای نشاء و فیلمهای کشاورزی، تولید محصولات یکبار مصرف پزشکی با روکشهای هوشمند، پروتز جراحی و البسه یکبار مصرف بیمارستان است.
   از جمله مزایای استفاده از پلیمر گیاهی میتوان سازگاری با محیط زیست، عاری بودن از هرگونه خطرات مضر مواد پلاستیکی پس از تماس با غذای داغ، تهیه شدن از مواد اولیه تجدیدپذیر، عدم وابستگی به مواد نفتی، مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید را از مزایای اصلی ظروف یکبار مصرف پلیمری و گیاهی دانست. 
  این ظروف از نشاسته ذرت ساخته شده و به راحتی قابل تجزیه در محیط و یا حتی قابل بازیافت برای خوراک دام هستند. دانش امروز مشخص کرده است مضرات استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ایجاد خستگی، ناراحتی اعصاب، کم شدن پلاکت­ها و هموگلوبین­های خون و حتی سرطان زایی آنهاست. 
   تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر مدتی پس از بروز بحران نفت در دنیا، به خاطر عدم وابستگی به منابع نفتی آغاز شد و امروزه با چندین مزیت به سمت توسعه و گستردگی پیش رفته است. از جمله مزایای آن حفاظت محیط زیست و سلامت جامعه است به نحوی که پلاستیکی نفتی در انواع مختلف خود به 300 الی 500 سال زمان برای برگشت به طبیعت نیاز دارد، اما ظروف گیاهی حداکثر طی 6 ماه تجزیه و بدون هیچ ضرری به طبیعت بازمی گردند و حاصلخیزی دوباره را در خاک ایجاد می­کنند.  

      فناوری تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی در اختیار چهار کشور آلمان، انگلیس، آمریکا و ایتالیا بود. اما ایران نیز توانست پس از تحقیقات فراوان بعنوان پنجمین کشور پیشرو این فناوری را در جهان به دست آورد.
   در حال حاضر سالانه 570 هزار تن ظروف یک بار مصرف در کشور تولید و مصرف می شود.که این تهدیدی بزرگ در برابر سلامت مردم و محیط زیست است. اما ظروف یکبار مصرف گیاهی اساسا اینظور نیست. تقویت و توسعه صنایع کشاورزی و مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید محصولات و بسته بندی و امکان استفاده آن در صنایع بسته­بندی غذایی، کشاورزی، اسباب بازی کودکان و مصارف پزشکی از دیگر مزایای استفاده از این نوع پلیمرهای گیاهی است.
    محققین ایرانی توانسته اند ضمن تهیه انواع ظروف یک بار مصرف مورد استفاده در غذا، ظروف تزریقی و بادی، گلدان­های نشاء فیلمهای کشاورزی را نیز تهیه کنند که خود موفقیتی ملی و جهانی برای کشور و این صنعت محسوب می­شود. 
    در حال حاضر پلیمرهای گیاهی در کشورهای اروپایی به صورت گسترده در بسته بندی انواع غذاهای سرد و گرم مورد استفاده قرار میگیرند و با توجه به اینکه در ایران انباشت زباله های پلاستیکی به عنوان عامل غیر قابل کنترل و تهدیدکننده محیط زیست و سلامتی انسان به شمار می­رود، تولید و استفاده از این پلیمرها نقطه عطفی در کاهش آلودگی های محیط زیست و کاهش تهدیدها و خطرات نسبت به سلامت انسان تلقی میشود. 
    ظروف یکبار مصرف گیاهی برای غذاهایی در دمای بالا و از جنس غذاهای چرب قابل استفاده هستد. در آمریکا از نشاسته بیش از 70 محصول و در روسیه 75 محصول تهیه می­شود. در حال حاضر ظروف پلی استراین به دلیل آزاد کردن موتومر استراین در زمان مجاورت با غذای داغ و چرب مشکلاتی را برای انسانها ایجاد میکنند که کمترین آنها ایجاد حالت خستگی عصبیت غیر عادی شدن کروموزها کاهش پلاکتها و سرطان زایی است. 
     ظروف یکبار مصرف از پلیمرهای گیاهی تهیه می شود و قابلیت رشد میکروب ندارند و مشکلی که شروف پلی استراین با آن مواجهند را ندارند. قیمت نفت دچار تغییرات می شود و همین امر بر تولیدات وابسته به منابع نفتی اثر میگذارد و صنایع پلاستیکی نیز از آن متضرر می شود اما ظروف یکبارمصرف تولید شده از پلیمرهای گیاهی به صنایع کشاورزی وابسته است و توسعه آن موجب توسعه کشاورزی نیز می شود. 
    ظروف پلاستیکی یکبار مصرف به دلیل انتقال موا شیمیایی به غذا معضلات زیادی در سلامت جامعه دارند. حال با توجه به اینکه امروزه در کلان شهرها شاهد ضایعات حاصل از پلاستیک ها هستیم . از آنجایی که پلاستیک ها چند بار پروسه حرارتی را طی میکنند، به راحتی و حتی سریعتر از مواد شیمیایی نو مواد شیمیایی خود را به مواد غذایی گرم منتقل میکنند. ظروف گیاهی شرکت کیمیا شیمی زاگرس از لحاظ خواص آنالیز مواد اولیه مطابق استاندارد اتحادیه اروپا بوده است و امکان صادرات به کشورهای اروپایی برای این شرکت وجود دارد. شرکت کیمیا شیمی زاگرس مطابق استاندارهای ISO و ASTM فعالیت می کند. در شکل فوم و غیر فوم مواد شیمیایی موجود در داخل غذا جذب میکند و موجب ورود مواد شیمیایی به داخل بدن و تجمع آن در بدن می شود و طی دو تا سه سال عوارضی از قبیل سمیت عصبی خستگی عضلانی و سرطان کبد، ریه، پرستات بوجود می آورد. کشورهای اروپا و آمریکا نهایت تلاش خود را برای دست پیدا نکردن ایران به دانش فنی ساخت ظروف یکبارمصرف از پلیمر گیاهی انجام داده اند.
     خوشبخنانه ما توانسته ایم در کشور این دانش فنی را با فاصله ­ای پنج ساله در کشور راه اندازی کنیم. استفاده از ظروف پلی استراین برای انتقال غذا و پرکردن آنها در دمای بیش از 15 درجه سانتیگراد از 2 سال گذشته از سوی وزارت بهداشت ممنوع اعلام شده است. 
   محصولات تولید شده در شرکت کیمیا شیمی زاگرس بر اساس نیازهای عمومی و فراگیر بازار مصرف طراحی و تولید می­شوند. محصولات متنوع با کیفیتی دقیق و گیاهی و دوستدار سلامتی و محیط زیست. دانش بشر امروزه ثابت کرده است که استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و فوم و ظروف شبیه به آنها صددرصد سرطان زا و مضر سلامتی انسان است.از سوی دیگر این ظروف به لحاظ تجزیه ناپذیربودن در محیط زیست باعث آلودگی آن و سرانجام نابودی محیط زیست و گیاهان و مراتع و درختان خواهند بود. به منظور جلوگیری از مسمومیت­های ناشی از آلودگی ظروف توصیه می شود جهت توزیع مواد غذایی و آشامیدنی از ظروف یکبار مصرف استفاده شود. 
   کشور ما ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت و فرآورده­های نفتی در جهان است که از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است. اما بخش قابل توجهی از مشتقات این فرآورده با ارزش به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و فوم و دیگر محصولات ترکیبی از آن تبدیل می شود که بازیافت آنها نیز بسیار دشوار و هزینه بر است و تبدیل دوباره آنها به نفت، به فرض آنکه ممکن هم باشد، دست کم میلیونها سال طول خواهد کشید. استفاده از ظروف پلی اتیلن موجب آزاد شدن مواد آلی و ترکیبات شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ورود آنها به داخل مواد غذایی می شود که مصرف آنها برای سلامتی مضر است و ممکن است مشکلات گوارشی و حتی بروز برخی بدخیمی­ها در افراد را به دنبال داشته باشد. در حالی که این ظروف باید در شرایط خاص استفاده شود، در کشورما ظروف یکبار مصرف در شرایط عام و خاص مورد استفاده قرار می­گیرد به شکلی که به راحتی این ظروف را می­توان در رستورانها، ادارات و محیط های پذیرایی مشاهده کرد. 
   در ساخت ظروف یکبار مصرف به منظور جلوگیری از شکنندگی ظروف از مواد پلاستیکی بارز استفاده می شود. بنابراین اگر در درون این ظروف آب جوش یا غذای داغ مانند آش ریخته شود این مواد حل شده وارد بدن می شوند و به دلیل ترکیبات خاص منجر به بروز سرطان­های مختلف میشوند.
نگاهی به محصولات ما